Magnetna Rezonanca Pregled Lumbalne Kičme

Kada se radi magnetna rezonanca lumbalnog dela kičme?

Pregled se najčešće obavlja u slučaju dugotrajnog bola u donjem delu leđa koji ne prolazi ili se pogoršava nakon terapije ili fizikalnog tretmana.

Drugi nešto ređi razlozi za pregled su: bol u donjem delu leđa sa povišenom telesnom temperaturom, posttraumatska stanja, bol u donjem delu leđa kod prethodne maligne bolesti ili sumnje na zloćudnu bolest, urođene anomalije kičmenog stuba, a hitna indikacija za pregled je nemogućnost ili slabije kontrolisanje crevnog pražnjenja i mokrenja.

 

Koje su indikacije koje upućuju na MR lumbalnog dela kičme?

Najčešći uzrok simptoma su degenerativne bolesti "trošenje" kičmenog stuba; diskus hernije "proklizavanje" diska /meko tkivo između dva pršljena/, u kičmeni kanal, sa ili bez pritiska na nerve, artroza-degenerativno oštećenje malih zglobova, suženje kičmenog kanala, oštećenje pokrovnih-terminalnih ploča pršljenskih tela.

 

Ređi uzroci su zapaljenske, reumatološke, traumatske promene sekundarni depoziti-metastaze na pršljenskim telima, zatim primarni tumori kičmenog stuba i kičmenog kanala.

 

Da li magnetna rezonanca lumbalnog dela kičme zahteva kontrastno sredstvo?

Retko je potrebna aplikacija intravenskog kontrasta /kada su u pitanju tumorske promene, lokalizovanje zapaljenske promene, i postoperativna stanja/. 
Alergijske reakcije na kontrast su zanemarive ali davanje kontrasta može da bude štetno kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega, te je neophodno da pacijenti sa sobom imaju nalaze uree i kreatinina iz laboratorije.

 

Magnetna rezonanca abdomena i male kalice

Magnetna rezonanca abdomena i male kalice

Snimanje magnetne rezonance abdomena i male karlice vodjeno stručnim timom naših radiologa od kojih po završenom pregledu dobijate očitan nalaz u pisanoj formi, kao i CD filmove.

25.000 RSD23.000 RSD

Koliko traje i kako izgleda snimanje magnetna rezonanca lumbalnog dela kičme?

Sam pregled traje oko 15 minuta i potrebno je da pacijent bude miran u toku snimanja. Potrebno je skinuti metalne predmete zbog rada magnetnog polja. Celokupno vreme snimanja ga posmatra radiološki tehničar koji obavlja snimanje.
Pregled je bezbolan i nema nikakvog štetnog dejstva na zdravlje-nema jonizujućeg zračenja.
Postoje stanja u kojima pregled ne može da se obavlja /postavljeni "pace maker-pejsmejker", metalni klipsevi kod operacije aneurizmi arterija mozga, kohlearni implanti, određene vrste vaskularnih stentova, metalna strana tela-geleri/. Ukoliko posedujete navedeno potrebno je da donesete dokaz o poreklu materijala da bi ste pristupili snimanju.

 

Ko obavlja i očitava snimke magnetne rezonance lumbalne kičme?

Snimke očitava i izdaje kompletan nalaz kao i usmeno objašnjenje pacijentima lekar specijalista radiologije. Naš tim lekara u oblasti radiologije čine lekari konsultanti sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, VMA, Klinički centar Srbije, KBC Bežanijska kosa, KBC "Dr Dragiša Mišović", KBC Zvezdara, Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć.