magnetna rezonanca beograd

ULTRAZVUK ABDOMENA I MALE KARLICE

(jetra, slezina, pankreas, žučna kesa i žučni putevi, bubrezi i nadbubrežne žlezde, trbušna aorta, urotrakt, bubrezi, mokraćna bešika i prostata kod muškarica)

6.000 RSD

5.300 RSD

SVI POPUSTI Pozovite nas

Šta je ultrazvuk abdomena?

Ultrazvučni pregled abdomena je efikasna i jednostavna metoda, koja koristi ultrazvučne talase, nižih frekvencija za prikazivanje strukture organa u trbušnoj duplji pomažući u dijagnostikovanju različitih stanja i bolesti.

ultrazvuk abdomena i male karlice

Ovaj pregled je vrlo značajan u prevenciji i pravovremenom otkrivanju potencijalnih problema, bezbolan je i bezbedan te ga mogu raditi i deca i trudnice.

Sam pregled traje petnaestak minuta, a nakon toga treba sačekati da lekar napiše specijalistički izveštaj.

Koje organe obuhvata pregled abdomena?

Snimanje abdomena ultrazvukom se izvodi kada je potrebno dobiti informacije o veličini i strukturi parenhimatoznih organa stomaka: jetre, slezine, pankreasa, žučne kese i žučnih puteva, bubrega i nadbubrežnih žlezda, trbušne aorte.

Kada se radi ultrazvuk abdomena?

Ultrazvučni pregled može da se obavlja po preporuci lekara opšte prakse ili specijalista, ali i samoinicijativno, kada se pojave simptomi koji ukazuju na mogućnost postojanja bolesti. Ovaj pregled se obavlja iz različitih razloga, a neke od najčešćih indikacija za ovaj pregled uključuju prisustvo sledećih simptoma ili stanja:

Dugotrajniji bol u stomaku, osećaj mučnine, nelagode, težine u stomaku, povraćanje, promene u pražnjenju creva, neobjašnjiv nagli gubitak težine, u slučaju povreda stomaka.

Takođe indikacije mogu biti i nejasna febrilna stanja – povišena telesna temperatura u dužem periodu bez jasnog uzroka.

Ultrazvukom stomaka možemo dijagnostikovati urođene anomalije, upalne promene (akutne i hronične upale pankreasa, žučne kese, jetre, bubrega), ciste, tumore, cirozu jetre, kamenčiće u žučnoj kesi i bubrezima, prisustvo slobodne tečnosti u trbušnoj duplji, aneurizme (proširenja) i aterosklerotične plakove na velikim krvnim sudovima, kao i povrede trbušnih organa.

Kakva je priprema za ultrazvučni pregled abdomena?

Priprema za ultrazvučni pregled stomaka je veoma važna za kvalitet dobijene informacije.

Potrebno je da pacijent 4 sata pre pregleda ne jede, a dva do tri dana pre ultrazvučnog pregleda poželjno je ne uzimati hranu koja stvara gasove (bogatu vlaknima, kojih ima najviše u žitaricama, voću i povrću).

U hitnim slučajevima, ultrazvuk stomaka se izvodi bez ikakve prethodne pripreme.

Dodatna pitanja i informacije možete pogledati u drugim sekcijama sajta ili kontaktirati nas putem email-a ili mobilnih telefona.