Šta je MR enterografija?
MR ENTEROGRAFIJA je dijagnostička metoda koja omogućava precizan i detaljan pregled tankog creva i celokupne crevne flore, bez jonizujućeg zračenja. MR uređaj stvara slike pomoću magnetnog polja i radiotalasa. Uz pomoć postupka MRI enterografije lekari radiolozi dobijaju kvalitetan uvid kako bi mogli detaljno analizirati trenutno stanje ovog dela tela, odnosno kako bi se pravovremenom i tehnički ispravnom dijagnostikom otkrilo postojanje bilo kakvih oštećenja ili abnormalnosti. Sve to je veoma važno pri određivanju adekvatnog tretmana, kako bi se pristupilo lečenju i rešavanju problema kod pacijenta.
Šta se može otkriti MR enterografijom?
Koristi se za dijagnostikovanje:
1. Kronove bolesti
2. zapaljenskih bolesti creva
3. apscesa, fistula
4. opstrukcije creva
5. tumora tankog creva
6. celijakije
7. i drugih patoloških promena
Kakva je priprema i kako izgleda pregled tankog creva?
Neophodno je sa sobom poneti nalaze uree i kreatinina (ne starije od 14 dana), kolonoskopiju i svu medicinsku dokumentaciju vezanu za pregled (ultrazvučne nalaze abdomena i male karlice, nalaz gastroenterologa…).
Pre pregleda ćete dobiti oko 1,5 tečnosti koju ćete popiti da bi analiza bila bolja. Tečnost se pije sat vremena, a takom pregleda se aplikuje kontrastvo sredstvo. Po završenom snimanju dobijate nalaz, snimke magnetne rezonance kao i objašnjenje lekara spec radiologije.
Magnetna rezonanca male karlice
Snimanje magnetne rezonance male karlice vodjeno stručnim timom naših radiologa od kojih po završenom pregledu dobijate očitan nalaz u pisanoj formi, kao i CD filmove.
13.800 RSD12.800 RSD
Ostavljamo primer
Nalaz MR enterografije
Nakon peroralne pripreme sa 2% rastvorom manitola i davanja spazmolitika u toku 2h30min. praćena je pasaža kroz tanko i debelo crevo BFFE/BH sekvencama u koronalnoj ravno sa pacijentom potrbuške i na ledjima.
Dobijen je korektan prikaz jejunalnih i ilealnih vijuga,kao i debelog creva čitavom dužinom.
Vijuge tankog creva su normalnog rasporeda i dužine, bez znakova patološke dislokacije, kao i bez znakova patoloških promena na zidu creva.Terminalni ileum je u dužini od 6 cm, zadebljalog zida koji se postkontrastno prebojava, nešto užeg lumena.
Debelo crevo je prikazano čitavom dužinom,sve do rektalne ampule. Normalne je dužine, bez patoloških zadebljanja zida, normalne haustracije.
Nema abscesnih kolekcija niti vidljivih fistula.
ZAKLJUČAK
Nalaz najpre odgovara aktivnoj IBD terminalnog ileuma.
Čedomir Lazović, specijalista radiologije
Po završenom pregledu, pacijentkinja je vraćena kod gastroenterologa na završnu obradu i dalji tretman lečenja.
Konsultacije i zakazivanje pregleda možete učiniti svakog radnog dana i subotom na:
011/2390247; 011/2390282; 069/2390282; 065/2390247
zavodcukarica@gmail.com