Šta je moždani udar?
Moždani udar je odumiranje moždanog tkiva (moždani infarkt), a nastaje zbog prekida krvotoka i nedostatka kiseonika u mozgu.
Moždani udar može biti ishemijski ili hemoragijski.
Koji su uzroci moždanog udara?
Ishemijski moždani udar je posledica zapušenja krvnog suda trombom ili uguškom koji je stvoren na nekom drugom mestu i krvotokom dospe do mozga.
Najčešći uzrok oštećenja krvnih sudova u mozgu koji dovodi do moždanog udara je arteroskleroza. To je bolest kod koje dolazi do stvaranja naslaga masnoća, vezivnog tkiva, ugrušaka, kalcijuma u zidu krvnog suda, što dovodi do suženja, začepljenja ili slabljenja krvnog zida. U odnosu na vremenski faktor deli se na one kod kojih postoji trajno oštećenje moždanog tkiva i prolazno (tranzitorni) ishemijski atak.
Hemoragijski moždani udar je krvarenje unutar ili oko mozga kao posledica prskanja (rupture) krvnog suda.
Magnetna rezonanca dojki
Najsavremenija dijagnostička metoda u ranom otkrivanju bolesti (tumora) dojki - MR dojki, vodjena stručnim timom Onkološkog instituta. Cena snimanja je sa uračunatim kontrastnim sredstvom.
RSD19.700 RSD
Koji su simptomi moždanog udara?
Većina moždanih udara nastane iznenada, razvijaju se naglo i uzrokuju oštećenje mozga unutar nekoliko minuta. Simptomatologija je šarolika od glavobolja, ispada u vidnom polju, dezorijentisanosti, slabost ekstremiteta itd. Ređe se nakon udara stanje bolesnika nastavlja pogoršavati tokom nekoliko sati ili tokom jednog do dva dana.
Moždani udari pogađaju samo jednu stranu tela- hemiplegija.
Udari obično oštete samo jednu stranu mozga. Budući da živci u mozgu prelaze s jedne strane na drugu stranu tela, simptomi se pojavljuju na suprotnoj strani tela od mesta oštećenja u mozgu (npr. ako se moždani udar dogodio u desnoj polovini mozga, simptomi su na lievoj polovinii tela, i obrnuto).
Koja je dijagnoza moždanog udara?
Klinička slika moždanog udara zna biti poprilično dramatična, te nakon brzog neurološkog pregleda, lekar upućuje pacijenta na dijagostičke procedure :
Kompjuterizovanu tomografiju (CT) ili magnetnu rezonancu (MRI), koja se obično radi kako bi se potvrdila dijagnoza.
U našoj ustanovi možete obaviti snimanje ovih dijagnostičkih procedura, specijalističke preglede neurologa, a po stabilizaciji zdravstvenog stanja pacijenta preporučuje se i radi medicinska rehabilitacija.
Lekari specijalisti radiologije-neuroradiologije:
- Dr Čedomir Lazović/ spec radiologije
- Dr Faris Crnovršanin / spec radiologije
- Dr Vladimir Debeljković / spec radiologije
- Dr Ivan Bogićević / spec radiologije
- Dr Pero Stupar / spec radiologije
Lekari specijalisti neurologije:
- Prim. mr sci. med. Biljana Stojanović / spec neurologije i fizikalne medicine
- Prim. dr Željko Radić / spec neurologije
- Dr Ana Špadijer / spec neurologije