Alergologija i imunologija

Alergijske bolesti mogu biti ispoljene na koži, respiratornom i digestivnom sistemu. Izazvane su često nekim faktorom iz spoljne sredine, kao što su inhalacioni alergeni (prašina, poleni) ili alergenima koji se na drugi način unose u organizam (hrana, lekovi, intravenski primenjeni medikamenti i sredstva koja se primenjuju u dijagnostičke svrhe).

Neophodno je utvrditi mogući alergen da bi se sprečilo ponavljanje alergije i prevenirale potencijalno opasne komplikacije. Kožne probe, laboratorijski testovi, provokacioni testovi omogućavaju identifikaciju potencijalnog alergena.

Poremećaji i deficit imuniteta su osnovi mnogih bolesti i poremećaja opšteg stanja. Važno je ovakve poremećaje uočiti i primeniti imunomodulaciju u cilj poboljšanja opšte otpornosti.

Ultrazvuk male karlice

Ultrazvuk male karlice

Ultrazvuk male karlice na popustu. Ordinirajući lekar je spec radiologije dr Goranke Georgijević.

4.000 RSD3.200 RSD

1. Alergijske bolesti disajnih puteva i atopija: alergijska kijavica, konjunktivitis, astma.

Alergijske bolesti disajnih puteva su jedne od najčešćih bolesti od kojih pate osobe svih uzrasta. Poslednjih decenija bolesti su u ekspanziji te se govori o pravoj epidemiji. Različiti činioci mogu biti uzrok, a najčešće alergeni kao što su grinje iz kućne prašine i poleni. Ukoliko se ne leče, izrazito remete kvalitet života i dovode do različitih komplikacija. Više od 50% osoba sa alergijskom kijavicom može oboleti od astme. Upoznavanje sa prirodom bolesti, okolnostima koji su odgovorne za intenziviranje tegoba, kompletna dijagnostika, kao i savet o sprovodjenju preventivnih mera, medikamentozna i imunoterapija su ključ dobre kontrole, poboljšanja kvaliteta života i prevencije komplikacija.

Dijagnostika obuhvata uzimanje detaljnih podataka o postojećim tegobama, kožne prik probe, serološke testove (odredjivanje ukupnih specifičnih IgE antitela).

Lečenje podrazumeva sprovodjenje preventivnih mera, medikamentoznu i imunoterapiju (desenzibilizaciju).

2. Alergija na hranu

Alergija na hranu kod odraslih osoba nije tako česta i obično je izazvana specfičnim namirnicama kao što su kikiriki i orašasti plodovi, plodovi mora, žitarice. Medjutim, moguće je da i druge namirnice budu razlog pojave alergijskih manifestacija, koje mogu biti blage, od simptoma u usnoj duplji (svrab, peckanje, otok) do teških i životno ugrožavajućih, kao što je anafilaktički tok. Važno je prepoznati uzrok da bi se sprečilo ponavljanje opasnih alergijskih manifestacija.

Dijagnostika obuhvata uzimanje detaljnih podataka o postojećim tegobama, kožne prik robe, serološke testove (odredjivanje specifičnih IgE antitela).

U slučaju dokazane alergije na hranu, neophodan je savet o načinu prevencije ponovnih alergija.

3. Urtikarija (koprivnača), akutna i hronična

Urtikarija i angiodem su stanja koja se mogu javiti sporadično, smatra se da svaka četvrta osoba doživi ovakve simptome. Simptomi mogu biti različitog intenziteta, poneka su i životno ugrožavajući, a svako zahtevaju adekvatnu terapiju. Često su različiti spoljni činioci odgovorni za njen nastanak: sunce, hrana, lekovi, kozmetički preparati...

Nekada se mogu ponavljati u različitim intervalima nedeljama i mesecima. Od velike je važnosti sprovesti ispitivanje u pravcu mogućeg uzrasta, da bi se sprečilo ponavljanje tegoba i moguće komplikacija.

Pregled kardiologa sa ultrazvukom srca AKCIJA

Pregled kardiologa sa ultrazvukom srca AKCIJA

Svakog utorka akcijska cena pregleda interniste-kardiologa, Ass. dr sci. med Snježana Vukotić, sa VMA. Pregled obuhvta: Klinički pregled- merenje pritiska i EKG, UZ srca sa kolor dopplerom, određivanje terapije i daljeg toka lečenja.

8.000 RSD5.000 RSD

4. Alergijska reakcija na lekove (antibiotici, analgetici i nesteroidni antiinflamatroni lekovi, jodna kontrastna sredstva)

Različiti lekovi mogu izazvati neželjene reakcije, od kojih su alergijske često dramatične i onemogućavaju dalju primenu sumnjivog leka. Alergološko testiranje omogućava ispravno tumečenje postojećeg stanja i izbor najmanje rizične alternativne terapije.

Jodna kontrastna sredstva su često neophodna u saveremenoj dijagnostici. Kod izvesnih osoba njihova primena rezultira pojavom neželjenih reakcija, a da bi se dijagnostika sprovela, potrebno je odgovarajuća alergološka priprema, a ponekad i testiranje.

5. Sistemke bolesti vezivnog tkiva, vaskulitisi i druge  autoimunske bolesti

Autoimunski imunološki poremećaji u osnovi su grupe oboljenja koja se mogu manifestovati kompleksnim poremećajima u vidu pojave opštih tegoba (temperatura, malaksalost, gubitak na težini), kao i tegoba od strane mnogih organskih sistema (bolovi u zglobovima i mišićima, promene na koži, oštećenje bubrega , nervnog sistema i drugih organa). Pravovremena dijagnostika i terapija su neophodni u cilju kontrole simptoma i sprečavanje komplikacija.

Dijagnostika obuhvata detaljan pregled, laboratorijske analize kao i drugu dijagnostiku (UZ, MSCT) u zavisnosti od prezentacije bolesti.

6. Deficit imuniteta i imunomodulacija

Poremećaji imuniteta su često u osnovi različitih oboljenja i ponavljanih infekcija. Prevencija i imunomodulacija omogućavaju poboljšanje opšteg stanja i doprinose uspehu lečenju drugih bolesti.

U zdravstvenoj ustanovi "MR Čukarica" pregled obavlja dr Snežana Aranđelović/ specijalista alergologije i imunologije.