Moderan način života, poslovi vezani za dugotrajna sedeća zanimanja, životna dob pacijenta, često dovode do problema sa bolom ili trnjenjem duž ruku, nogu ili širenjem u međurebarni prostor. Degenerativne promene ( spondiloza, diskus hernija, spondilartroza ,..), povrede kičme i kičmene moždine, urođeni deformiteti kičmenog stuba najčešće dovode do ovakvih ili sličnih simptoma.
Mri snimanje kičme je procedura kojom se mogu otkriti sve promene na kičmenom stubu pacijenata. Značajna prednost magnetne rezonance kičmenog stuba nad drugim dijagnostičkim procedurama (RTG, CT) je njena sposobnost prikazaivanja kako mekih tkiva (posebno kičmene moždine, nervnih korenova), tako i koštanih struktura, diskusa, zglobova.
MAGNETNA REZONANCA CELE KIČME - SKRINING
(primer nalaza lekara specijaliste radiologije)
MR pregled celokupnog kičmenog stuba je učinjen u sledećim ravnima i sekvencijama: sagitalnoj (TSE T2W, TSE T1W, STIR), koronarnoj (TSE T2W) i aksijalnoj (TSE T2W).
Ispravljena vratna fiziološka lordoza. Dekstrokonveksna skolioza cerviko-torakalnog segmenta sa temenom u nivou Th5 korpusa. Sinistrokonveksna skolioza lumbalnog segmenta sa temenom u nivou L3 korpusa. Pršljenska tela cele kičme su izmenjene forme u smislu degenerativnih promena, očuvanog visinskog promera sa Šmorlovim hernijama u više nivoa (posebno u torakalnom delu). Iv. prostori su uredne širine, a svi diskusi obuhvaćeni pregledom su sniženog IS u T2w relaksacionom vremenu usled dehidracije. Degenerativne promene se vide i na naspramnim pokrovnim pločama u nivou L1-2 (subhondralna osteoskleroza).
U nivou iv. prostora C4-5 vidi se napet fibrozni anulus sa kontaktom sa levim C5 korenom.
U nivou C5-6 vidi se protruzija diskusa dorzalnim delom cirkumferencije lakog stepana sa obostranom iritacijom C6 radiksa, a u nivou C6-7 prikazuje se napet fibrozni anulus.
U nivoima od Th8-9 do Th12-L1 vide se lako napeti fibrozni anulusi pripadajućih diskusa.
U nivoima L1-2 do L4-5 vide se protruzije diskusa dorzalnim delovima cirkumferncija sa obostranim iritacijama radiksa u lateralnim recesusima, pri čemu je protruzija najizraženija u nivou L1-2.
Fasetno-ligamentarne strukture posteriornih pršljenskih elemenata su hipertrofične u sklopu degenerativnih promena.
Kičmena moždina je normalne morfologije, bez patoloških signala intramedularno, a kičmeni kanal je normalne širine.
Regija kraniocervikalnog prelaza, kao i prikazane moždane strukture zadnje lobanjske jame su u granicama normale.
Intervertebralni otvori, para i prevertebralni prostori su bez stranog sadržaja.
Regija dorzovertebralne muskulature je uredne MR morfologije.
ZAKLJUČAK:
MR pregled cele kičme ukazuje na spondilozu, spondiloartrozu, degenerativnu polidiskopatiju, diskartrozu L1-2, kao i na protruzije diskusa i radikularne kompromitacije navedene u tekstu nalaza.
Dr Ivan Nikolić, neuroradiolog
Na osnovu mišljenja radiologa i nalaza magnetne rezonance pacijenta postoji degenerativni proces na koštano-zglobnom sistemu cele kičme, posledično tome i hernijacija diskusa u više nivoa, te je pacijentu savetovano da ga pregleda lekar specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije koji će nakon pregleda ordinirati terapiju (medikamentoznu ili fizikalnu) i eventualno pacijenta upititi na dodatna ispitivanja lekara.
U našoj ustanovi moguće je uraditi potrebne specijalističke preglede kao i fizikalnu terapiju.