Upala uva (Otitis) kod odraslih, kako prepoznati

Svako ko je imao upalu uva, razumeće koliko je to neprijatno i bolno stanje, ali upala uva se može sprečiti i brže izlečiti kada simptome prepoznamo na vreme.
Kod odraslih, upala uva se obično javlja kao posledica infekcije u srednjem uvu, koja može biti uzrokovana virusima ili bakterijama.


Kada je najčešća upala uva?

Upala uva najčešća je leti. Ako provodite mnogo vremena u vodi, pripazite na zdravlje ušiju, kako se ne bi razvila infekcija, koja je još poznata kao "plivačko uvo". "Plivačko uvo" je infekcija ušnog kanala koji prenosi energiju zvučnih talasa do bubne opne. Najčešće se javlja kod osoba koje dugo i često borave u vodi, a može da nastane i nakon običnog tuširanja, ali i kod oštećenja uva različitim štapićima za uši. Smatra se da povećana vlažnost u ušnom kanalu, može da uzrokuje razvoj infekcije, a u  90 odsto slučajeva radi se o jednostranoj infekciji izazvanoj bakterijama.

 

Koji su simptomi za upalu uva?

Pacijenti ih uglavnom opisuju kao jak probadajući plamteći bol u jednom ili u oba uva. Ponekad boli cela jedna strana glave a uvo bude u potpunosti zapušeno, što stvara jedan jako nezgodan osećaj.
Takođe, pacijenti se žale na sekreciju iz uva, tj na curenje iz uva, a često prijavljuju i simptome kao oštećenje sluha, zujanje i vrtoglavice. Eustahijeva tuba, cev koja povezuje uvo i grlo, se lako začepi kada se u njoj nataloži sekret. Javlja se bol i pritisak prilikom žvakanja i gutanja, ali ponekad iz uha može i iscureti sekret. Bol u uvu obično je rezultat infekcije, povrede, bolova u zubima... 

 

Zbog čega nastaje upala uva?

Ono što nikako nije dobro jeste zadržavanje vode u uvu i boravak na vetru jer koža spoljašnjeg slušnog kanala je tanka, nema masno tkivo koje bi zaštitilo nervne završetke od hladnoće.  Zato je jako važno pravilno održavati toaletu uva, ne dozvoliti da se voda u njemu zadržava. U narodu se to zove " bol u uvu od promaje"
Upala uva kod odraslih je uzrokovana i respiratornim infekcijama, ali alergijama i upalom grla ili usled prehlade.

 

Koliko traje upala uva?

Vrlo je nezahvalno prognozirati, ali iskustvo lekara pokazuje da ukoliko se radi o lakšim simptomima, upala uva traje svega par dana. A ukoliko nije na vreme započeto sa lečenjem ili se upala iskomplikovala, lečenje može trajati i više sedmica.

 

Kako postaviti dijagnozu upale uva?

Od izuzetne važnosti je diferenciranje bakterijske od gljivične upale zbog pravilnog izbora načina lečenja i izbegavanja terapijskog neuspeha. U tom smislu bris kože slusnog kanala predstavlja nezaobilaznu dijagnostičku proceduru, ali i tu postoje izvesna ograničenja. Nakon toga doktor specijalista otorinolaringologije prepisuje adekvatnu terapiju

 

Lekar specijalista ORL koji obavlja pregled

Dr Dejan Savić / spec otorinolaringologije