Prilikom radioloških snimanja, kada za to postoji potreba, aplikuju se kontrastna sredstva.
Kontrastno sredstvo koristi se u dijagnostici kako bi poboljšala vidljivost i detaljnost struktura u telu. Može se aplikovati kod snimanja na skeneru ili magnetnoj rezonanci.
Primena kontrastnih sredstva je jako česta i bezopasna ako se pravilno pristupa.
Šta sadrži kontrastno sredstvo?
Kontrastno sredstvo koje se koristi za snimanje skenerom sadrži jod koji potencijalno može izazvati alergijsku reakciju, te je neophodno da pacijenti prijave medicinskom osoblju postojeće alergije.
Kontrastna sredstva koja se primenjuju kod snimanja na magnetnoj rezonanci su paramagnetna kontrastna sredstva.
Paramagnetno kontrastno sredstvo sadrži elemente poput gadoliniuma koji imaju paramagnetna svojstva, što znači da mogu privući i pojačati signal u prisustvu magnetnog polja.
Kada se paramagnetno kontrastno sredstvo venski ubrizga u telo, ono se koncentriše u određenim tkivima ili lezijama, čime omogućuje radiolozima da lakše razlikuju normalna tkiva od patoloških promena, kao što su tumori ili upale. To pomaže u preciznijoj dijagnozi i praćenju bolesti.
Koliko su česte alergijske reakcije na kontrastno sredstvo?
Alergijske reakcije na gadolinijumska kontrastna sredstva su izuzetno retke, ređe od reakcija na jodne kontraste koji se koriste za CT preglede.
Kada se prima kontrastno sredstvo?
Da li će se primiti kontrastno sredstvo, odlučiće lekar u toku samog snimanja, ukoliko se za tim ukaže potreba, tj. ukoliko postoje određene promene ili sumnja na promenu/ promene na osnovu medicinske dokumntacije koju pacijent donese sa sobom, lekar specijalista radiologije može se odlučiti da pacijentu aplikuje kontrastno sredstvo.
Kako bi se sprečila ili ublažila neželjena reakcija, pre radioloških ispitivanja potrebno je izvršiti odgovarajuću premedikaciju ( upustvo i pripremu pacijent dobija od medicinskog osoblja ).
Magnetna rezonanca gornjeg dela tela
Iskoristite akcijsku ponudu i uradite magnetnu rezonancu gornjeg dela tela (glave, krvnih sudova mozga, vratnog dela kičme) vodjenu stručnim timom naših radiologa.
34.500 RSD29.400 RSD
Priprema za kontrast kod radioloških metoda
Ukoliko ne postoje kontraindikacije za aplikaciju kontrastnog sredstva (trudnoća, bubrežna insuficijencija, alergije), potrebno je da se urade laboratorijske analize uree i kreatinina (iz krvi), koje moraju biti u referentnim vrednostima i ne starije od 30 dana, tada pacijent može primiti kontrastno sredstvo ukoliko je potrebno.
Medicinsko osoblje plasira intravensku kanilu nakon čega radiološki tehničar u prisustvu lekara radiologa aplikuje kontrastno sredstvo.
Pregled za pacijente koju su preležali koronu AKCIJA
Pregled obuhvata multislajsni skener pluća i pregled specijaliste pulmologa Prim.dr sc. med. Dobrivoje Novković / spec pulmologije.
13.900 RSD9.900 RSD
Koje su kontraindikacije koje može izazvati kontrastno sredstvo?
Kontrastno sredstvo može imati neželjene reakcije u slučaju alergija od blagih prolaznih mučnina, povraćanja, bledila, znojenja, urtikarija, glavobolje, jeze, drhtavice, nesvestice, dispneje (otežanog disanja), do teških reakcija – anafilaktičkog šoka, infarkta miokarda, težeg kolapsa, gubitka svesti i plućnog edema.
NEOPHODNO JE MEDICINSKO OSOBLJE OBAVESTITI O POTENCIJALNIM I POSTOJEĆIM ALERGIJAMA.
Ukoliko ste dobili kontrastno sredstvo važno je da nakon snimanja pijete dosta tečnosti kako bi se kontrastno sredstvo što pre izlučilo iz organizma.